השקעות נדלן בישראל – חם ומתחמם

תוכן עניינים

מה הופך את שוק הנדל”ן הישראלי לכל כך אטרקטיבי

שוק הנדל”ן הישראלי בשנים האחרונות רותח. אנשים אשר השכילו לבצע השקעה בנדל”ן לפני שנים אחדות, זכו לעלייה מטאורית בערך הנכסים שלהם והגדילו משמעותית את חשבון הבנק. שוק הנדל”ן הישראלי צומח כמעט בכל מקום בארץ, גם באזור המרכז המבוקש, וגם באזורים רבים בפריפריה. הדברים אשר הופכים את שוק הנדל”ן הישראלי ליעד השקעה כל כך אטרקטיבי כוללים בין השאר:

  • גודל השטח: השטחים באזורי הביקוש בארץ הם מצומצמים למדי. מאחר ורוב האנשים רוצים לגור באזור עם אפשרויות תעסוקה ובילוי מגוונות, המחסור בקרקע מייצר עליית מחירים בלתי נגמרת. חשוב לזכור שגם בפריפריה אזורים נרחבים משמשים כשטחי אש של הצבא, כשמורות טבע או כקרקע חקלאית בה לא ניתן לעשות שימוש.

 

  • אתגרי התחבורה: הפקקים והקשיים להתנייד ברחבי הארץ, מייצרים לחץ של ביקוש גדול לדיור באזורי התעסוקה. המחיר של הוספת שעת נסיעה לכל כיוון בשל הפקקים של הבוקר גורמים להרבה ישראלים להסכים לשלם מחירי שכירות גבוהים בהרבה במרכזי הערים.

 

  • ריבוי האוכלוסייה: בניגוד למרבית מדינות המערב בהן גודל האוכלוסייה יציב או קטן, בישראל המצב הפוך. הילודה והפריון רק הולכים וגדלים, מה שדורש פתרונות דיור למספר גדל והולך של אזרחים בכל שנה. הריבוי הטבעי מבטיח ביקוש מתמשך בשוק הנדל”ן.

 

  • הפשרת קרקעות: מאחר ומחירי הקרקעות רק הולכים וגדלים, מדובר בעתודה כלכלית משמעותית ביותר של אוצר המדינה. במידה ובאוצר יחליטו לשחרר את כלל הקרקעות לבנייה, ערכן עלול לצנוח במהירות, מה שיוביל לאבדן של משאב כלכלי משמעותי ביותר.

 

איך נדע לזהות הזדמנות

אחד מהאתגרים הגדולים כשמחפשים קרקע להשקעה, הוא זיהוי הזדמנויות. מאחר ולרובנו אין אפשרות כלכלית לפצל את כספנו על פני מספר השקעות בנדל”ן, חשוב לוודא שההשקעה שלנו תהיה אידיאלית. הדרך לזהות הזדמנויות בתחום הנדל”ן היא:

  • חשיבה רחבה: זכרו שגורמים רבים יכולים להשפיע על עליית הערך של הנכס אותו תרכשו. שינויי במרקם האוכלוסייה למשל, פתיחת קווי תחבורה ציבורית, בניית מוסדות כבתי ספר או בתי חולים, כל אלו יוכלו לשנות דרסטית את ערכה של ההשקעה שלכם. חשוב מאוד להתעדכן בתכניות עתידיות לשטח הסמוך לאזור בו תרצו להשקיע, ולחשוב על כל שינוי שיכול להשפיע על הנכס.

 

  • בדיקת מגמות: קשה מאוד לזהות הזדמנות כלכלית רק על ידי בדיקת השינויים בערך הקרקע בשנים האחרונות. יתכן כי עלייה במחירים בעבר הביאה אותם למקסימום שיקשה עליכם להרוויח מההשקעה שלכם. חשוב להסתכל על השינויים במחירים בקונטקסט, להבין את הסיבה לשינוי המחירים, ורק לאחר מכן לנסות לחזות את עתיד ערך הקרקע להשקעה.

 

 

  • היכרות עם האזור: השקעה באזור או בעיר אותם אתם מכירים תהיה עם סיכויי הצלחה גבוהים יותר. היכרות עם האזור, עם אופי הקהילה ועם תכניות פיתוח עתידיות תאפשר לכם לבצע השקעה מושכלת בהרבה.

סוכן נדל"ן המציג תוכניות בתים בטאבלט אלקטרוני

עזרים טכנולוגיים בהם ניתן לעשות שימוש

חשוב מאוד לנסות לעבוד עם כלל הכלים הטכנולוגיים הנמצאים בשימוש. מאחר ורוב השוק מתנהל כיום עם תוכנות מחשב לביצוע השקעות, אסור להישאר מאחור. אתרים שונים מציעים תמורת תשלום להציג לכם שלל מאגרי מידע על כל אזור בארץ, כולל תכניות פיתוח ממשלתיות, ושכבות GIS לניתוח ויזואלי של הקרקע להשקעה. חלק מהאתרים גם יבצעו ניתוח מידע ראשוני עבורכם על בסיס המאפיינים הגיאוגרפים.

חשוב לעבוד עם אנשים עליהם אתם סומכים

בסופו של דבר השקעה בנדל”ן מערבת סכומי כסף גדולים יחסית, ודורשת היכרות ידע וניסיון. חשוב מאוד שתעבדו עם אנשים עליהם אתם סומכים, בפרויקטים אותם אתם מכירים היטב. אל תתפתו להזדמנויות מפוקפקות אשר עשויות להיכשל ולהוביל לאבדן כספכם. אם אתם משקיעים חדשים, נסו להיצמד לאזורים ופרויקטים המוכרים לכם אישית, או מחברים. דוגמא לכך היא השקעה בדורות עלית, עיר חרדית חדשה אשר קמה במרכז הארץ בתמיכת חברי כנסת ובהובלת חברת אפיקים רוזנלטר. פרויקט כזה, אשר מערב אוכלוסייה איכותית, קרקע אשר הופשרה ואושרה לבנייה לא מזמן ואנשי מקצוע אמינים הוא השקעה חכמה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שווה לקרא גם:
סוגי קרקעות
בשוק הנדל”ן של היום, רכישה של קרקע חקלאית נחשבת לעסקה מומלצת וכדאית, בעלת פוטנציאל השבחה של מאות אחוזים, לאחר שיושלם תהליך ההפשרה וייעוד הקרקע ישונה לבנייה.
זוג קשישים שהולכים
היציבות שהבטיחו בעבר קרנות הפנסיה לציבור יראי השמיים מתערערת לאחרונה – ורבים מן התלמידים החכמים תוהים: האם כדאי להפנות את הכספים לאפיקים יציבים ובטוחים יותר?

פניה לנציג בפרויקט דורות עילית: