קרקעות למכירה – מה זה בעצם?

הזדמנות של פעם בחיים מונחת על סף דלתך, אך ההבדל בין עסקה משתלמת לעסקה לא משתלמת, יכול בהחלט להשפיע על חייך, עסקאות של רכישת קרקע הם עסקאות שיכולות להניב תוצאות מדהימות במידה וההשקעה שלך היא השקעה נכונה. הסיכון הוא גדול והרווח בהתאם, אך כאשר הזדמנויות כאלו צצות לך על מסך המחשב או בנייד חשוב מאוד להתכונן לתהליך ארוך עד לרגע בו הפרי הוא בשל.

עקב עליית המחירים בשוק הנדל"ן במדינת ישראל עלו גם מחירי הקרקעות למכירה וניתן לראות כיום לא מעט אנשים אשר רוכשים קרקע היום כדי להיות מסודרים מחר.

קרקע

מחיר קרקע חקלאית בארץ הוא בערך 110 אלף שקל ל- 100 מ"ר, ממוצע המחיר לדירת 4 חדרים במרכז הארץ הוא בסביבות ה- 1,400,000. גם לאחר מיסוי והוצאות נוספות עדיין ההשקעה תהיה משתלמת מבחינת רווח או לחילופין דירת 4 חדרים לילדים שלך.

כל זה נשמע מצוין כל עוד הקרקע המיועדת למכירה היא קרקע טובה עם ביקוש ונתונים נוספים שאותם נציין בהמשך.

יש הבדל בין סוגי הקרקעות?

בטח שכן, בכל פרויקט חדש ניתן למצוא מגרשים למכירה, לעיתים השטח יהיה קרקע חקלאית למכירה
ולעיתים קרקע לבניה\קרקע מופשרת.
ההבדל ביניהם אמנם נשמע הבדל קטן, סך הכל במילה אחת בודדה, אך המילה הזו היא שלב אחד קדימה, שלב משמעותי, עם הבדל רציני במחירים והפרש גדול בזמני התהליכים (מספר שנים).

קרקע חקלאית – היא קרקע שמטרתה כשמה היא, נטו חקלאות.
קרקע מופשרת – היא קרקע שמטרתה היא לבינוי, ז"א אפשר לקבל תכניות בניה ולהקים מבנה.

סטטוס של קרקע הוא סטטוס שיכול להשתנות, כאשר רוכשים מגרש שהוא בסטטוס קרקע חקלאית, ניתן לעבור תהליך ארוך של הפשרה, אשר יעלה את ערך הנכס ברגע שהשטח יופשר.

לאחר שהגעת להחלטה, שיעורי בית הם מטלה חשובה מאוד, במיוחד בתהליך שבו צריך לברר מהו התכנון לקרקע מבחינת שיכון, אוכלוסיה, תשתיות ומיקום גיאוגרפי. אך מומלץ להבין קצת יותר מידע בסיסי ולכן לפעמים כדאי לך לקחת יועץ בתחום או להיעזר בצוות המקצועי שיש לנו כדי לקבל תשובות ולדעת מהם הנתונים.

אין דבר כזה כסף קל וגם לאנשים שפיתחו סטארט-אפ לקח שנים עד שהם עשו את האקזיט שלהם.
לכן, זמן וסבלנות משחקים כאן תפקיד חשוב מאוד על "המגרש".
כולנו רואים מודעות רבות המדברות על נכסים מניבים להשקעה או קרקע חקלאית למכירה, אך שימו לב.
במידה וחברת קרקעות או סוכן אומרים לך שזה כסף קל בכלום זמן, מדובר בשקר.

בטח השאלה שלך היא איך זה בדיוק משתלם לי?
התשובה נורא פשוטה, לא משנה איפה הכסף שלך יהיה הוא לא יניב תשואות כמו בקרקע חקלאית המיועדת להפשרה. היום הבנקים נותנים 0% תשואה על הכסף שלך ששוכב שם ללא תועלת.
בתי השקעות גובים ממך דמי ניהול על שיעור תשואה נמוך ואיכשהו שתי המקומות המשתלמים ביותר להשקעה זה קרן השתלמות ונדל"ן.

אז איך בודקים מהי קרקע למכירה טובה?

כיום בתחום השקעות הנדל"ן ניתן למצוא מגוון פרויקטים חדשים, בחלק מהפרויקטים מדובר בקרקע חקלאית למכירה, קרקע מופשרת ובחלקם מדובר בקרקע פרטית, אך לא כל פרויקט חדש הוא פרויקט נוצץ.
כאשר מחפשים קרקעות למכירה במרכז גוש דן ולעיתים גם טיפה צפונה, מומלץ לבדוק את תכניות המתאר ואיך יחולק השטח ובנוסף חשוב לקחת בחשבון את הפרמטרים הבאים:

שווה מאוד לבדוק מה הממשלה והרשויות המקומיות מתכוונות לעשות עם הקרקע .
עם זאת מאוד חשוב שהקרקע למכירה תהיה קרובה למרכז בשל הביקוש לאזור גיאוגרפי נוח וקרוב למקומות תעסוקה. צריך לקחת בחשבון את הכבישים הקיימים בסביבה ולבדוק האם הקרקע קרובה לצרכים האישיים שלכם כגון עבודה, משפחה, תחבורה ציבורית, ביטחון וטיב האוכלוסייה הצפויה להתגורר באזור.

לדוגמה: פרויקט דורות עילית אשר עוסק בקרקעות לחרדים, קרקעות להפשרה והקמת ישוב חרדי, הוא פרויקט אשר מתאים למגורי חרדים או השקעה בקרקע אשר עתידה להפשיר.

מיקום קרקעות למכירה
מיקום הקרקע הוא אחד הדברים החשובים ביותר כשרוכשים קרקע, בין אם היא קרקע חקלאית ובין אם היא קרקע מופשרת, המיקום למעשה משפיע על ערך הנכס, ביקוש, אחוזי ההצלחה של השטח להפשיר וכמות הזמן של תהליך ההפשרה.
חברה קרקעות למכירה

יש בישראל המון חברות נדל"ן שמוכרות קרקעות ונכסים מניבים להשקעה ולא כדאי להאמין לכל אחד שחושב שהוא יכול לקחת שטח חקלאי ולהפשיר אותו, גם אם אותה החברה בעלת כוונות טובות, עדיין היא זקוקה לשנים של ניסיון וידע עמוק בתחום, נוסף על כך חשוב לקנות מחברה שמציעה קרקע פרטית למכירה שתהיה רשומה בטאבו.
מומלץ שאותה החברה תדע איך להזיז את גלגלי הבירוקרטיה במדינה הזו ולכן חשוב מאוד שהחברה תהיה בעלת קשרים, בשל כך רצוי לעבוד עם חברה שיכולה להציג את הצלחותיה בעבר.

תכנון קרקעות למכירה
תכנון בא לידי ביטוי בתחום הזה בכל כך הרבה פרמטרים, ראשית כל, תכנון נכון יכול לתת לך הערכת זמן טובה יותר ואפשרות לתאם את עצמך טוב יותר, תכנון השטח מבחינת בניה אסטרטגית בכל הנוגע לתשתיות תגרום לנכסים להיות שווים יותר בעתיד, תכנון ההפשרה מאת גורמים פוליטיים יכולה לעשות הבדל של שנים בהמתנה להפשרה.

מה יוצא לי מזה?

קרקע חקלאית למכירה, יכולה להפשיר, לקבל תכנית בניה ולהתחיל תהליך שבסופו של דבר יהפוך למבנה.
השלב הסופי, לאחר כל ההשקעות עושה תשואה ענקית, כנכס אשר משביח בעקבות שינוי סטטוס ומטרת השטח. לאחר שיש מבנה, אפשר להשתמש בנכס כ"נכס מניב" אשר יכניס הכנסה פסיבית מדי חודש.

ומהו נכס מניב?

יצא לכם לראות פעם מודעה באינטרנט של נכסים מניבים להשקעה ושאלתם את עצמכם מה זה?
נכס מניב, הוא למעשה נכס המייצר הכנסה פסיבית העולה על הוצאות הקונה.
משמע, אם לקחת משכנתה על נכס מסוים כאשר גובה ההחזרה עומד על 4,000 שקלים לחודש והשכרת אותו
ב – 10,000 ₪, ז"א שיש לך רווח מסוים לאחר כיסוי ההוצאה החודשית.
נוסף על כך, צריך לקחת בחשבון בחישוב את ריבית הפרמיה והוצאות מס כאלו ואחרות ורק אז אפשר לדעת מהי התשואה המדויקת.

לנכסים מניבים יש 2 סוגים:

  • נכס למגורים – נכס למגורים הוא דירה, בית פרטי וכמובן כל מקום שהסטטוס שלו הוא נכס למגורים.
  • נכס מסחרי – יכול להיות משרדים, אזור מסחרי וכמובן כל מקום שהסטטוס שלו הוא נכס מסחרי.

ההבדל בין שניהם, הוא שנכס מסחרי יכול לייצר תשואה גבוהה יותר בשל מחירי הנכס וגבוה ההשכרה לאחר מכן.
אך לעומת זאת, נכס למגורים הוא השקעה יציבה יותר ובטוחה יותר בשל הביקוש לדיור וסטטוס הנכס.
נכסים מניבים יכולים להיות השקעה מאוד משתלמת, אך כשנכס מניב מתחיל בתור בקרקע חקלאית, עובר את תהליך ההפשרה ואז נבנה מבנה, התשואה גבוהה הרבה וכך העסקה יותר משתלמת.

איך בודקים מהי עסקה טובה? וממה צריך להיזהר

ניתן לגשת לאנשי מקצוע אשר מנוסים בקרקעות ונכסים מניבים להשקעה ולבחון את עסקת הקרקע.
חשוב לשים לב שהקרקע לא קרובה למתקן ביטחוני, כדאי להגיע אל הקרקע פיזית ולבדוק שהיא אכן עומדת ללא שום התיישבות פלסטינית ורצוי לבדוק טוב טוב במסמכים שאין הערות אזהרה לטובת אתרי עתיקות,כדאי לשים לב מהם ההתחייבויות של הרוכש לגבי מיסוי ועמלות.
מומלץ לבדוק היטב שהקרקע היא בבעלות פרטית ולא קרקע בבעלות 'מנהל מקרקעי ישראל'.
עדיף לקנות קרקע בבעלות פרטית ולא לעשות חכירה לקרקע של "המנהל" אך במידה וההחלטה שלך היא לעשות דווקא חכירה, חשוב לבדוק היטב האם בהסכם החכירה יש התרה למדינה להחזיר את הקרקע לבעלות "מנהל מקרקעי ישראל", במידה ויש התרה כזאת רצוי להתרחק מהר מאוד מעסקה כזאת.
רק לאחר בדיקה מקיפה בצורה יסודית, נכונה, חכמה ומפוקחת, רק אז ניתן לקבל החלטה טובה.

לסיכום

קרקע חקלאית יכולה להיות הזדמנות של ממש לעשות רווח עצום ואפילו להפוך לנכס מניב, בכל השקעה יש סיכון והחכמה היא לבדוק היטב את כל הפרמטרים ולשים לב לכל הפרטים הקטנים, חשוב לשים לב שמדובר ב קרקע פרטית למכירה ולא קרקע שצריכה לעבור חריכה.
מומלץ להיערך בהתאם להוצאות נוספות ולחשב את ההוצאות וההכנסות תוך כדי התחשבות בזמן שהתהליך דורש ממך.
מקווה שהצלחתי לעזור לך ואני מאחל לך הצלחה בכל התהליך.

קרקעות למכירה – מה זה בעצם?
5 (100%) 27 דירגו

למידע נוסף, הרשמו כאן

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

השאירו פרטים ונציגנו יצרו אתכם קשר

סמל דורות עילית

ההזדמנות שלך להשקעה נבונה!
דורות עילית עיר חרדית חדשה
השאירו פרטים לפרטים נוספים.

94,000 ₪
ל-100 מ"ר