השקעה בקרקע חקלאית – למי זה מיועד ולמה?

אחת ההבנות החשובות ביותר של הציבור בעשור האחרון היא שיש צורך בהשקעה וברווח פסיבי על מנת לייצר ביטחון כלכלי. אנשים החלו להבין כי כאשר כסף יושב בבנק הם למעשה מפסידים כסף, שכן בשל האינפלציה ערך הכסף יורד בחלוף הזמן. בהתאם לכך, יש לעשות השקעות חכמות בטרם אנו משקיעים, וכפי שניתן לקרוא בבלוג, ישנן השקעות מגוונות בעלות תשואה וסיכונים שונים, המתאימות לאנשים שונים עליהן כדאי ללמוד בטרם בוחרים באפיק השקעה מסוים.

מאמר זה הוא חלק מקבוצת מאמרים אשר נכתבו על ידינו ותוכלו למצוא באתר, העוסקים בשאלה היכן כדאי להשקיע כסף. במקרה של קרקעות חקלאיות תקבלו הצעה לשאלה שמעניינת רבים, איפה כדאי להשקיע 150-200 אלף שקל?

אחת ההשקעות הפופולריות ביותר אשר צוברות תאוצה על פני השקעות במניות הן השקעות נדל”ן. במדינת ישראל בה ערך הקרקע עולה כל הזמן וישנה מצוקת קרקעות, השקעה בקרקע נתפסת כבטוחה יותר ובעלת תשואה גבוהה יותר מאפשרויות השקעה מקבילות. במאמר זה אנו נציג את אחת האפשרויות המעניינות והפחות מוכרות בהשקעה מסוג זה, וזוהי השקעה בקרקע חקלאית, אנו נבחן למי זו השקעה מתאימה ומהם היתרונות הגלומות בהשקעה מסוג זה.

 

קרקע חקלאית

 

מהי קרקע חקלאית ומה ההבדלים ביניהן?

קרקע חקלאית היא קרקע אשר הרשות קבעה כי ניתן לעשות בה שימוש חקלאי בלבד, ולא לצרכים אחרים כמו תעשייה או מגורים. הגדרת הקרקע מופיעה בתוכניות המתאר הרלוונטיות. קרקע למכירה מוצעת על ידי הרשות וישנם גורמים שונים במשק אשר מציעים קרקעות למכירה מסוג זה. כך למשל ניתן לראות בפרויקט דורות עילית קרקע פרטית, בשונה ממרבית המתחרים, אשר צפויה להפוך בעתיד לעיר חרדית ובכך לעלות את ערך הקרקע.

אך לא כל הקרקעות החקלאיות זהות, יש הבדל משמעותי ביניהן אשר משפיע באופן דרמטי על מחירן ופוטנציאל הרווח שלהן, וזהו הייעוד העתידי בעיני הרשויות, כלומר האם הקרקע החקלאית מופשרת או לאו. קרקע חקלאית מופשרת היא קרקע שהרשויות מאפשרות לעשות שימוש החורג מתחום החקלאות לטובת תחומים נוספים כמו מגורים, מסחר ותעשייה. במידה וניתן לעשות שימוש בקרקע לצרכים אחרים, המחיר של הקרקע באופן אוטומטי מזנק והתשואה עולה. בהתאם לכך המחיר של הקרקע מושפע מכך אך גם אפשרויות הרווח. ככל שההפשרה בשלב התחלתי יותר כך התשואה תהיה גדולה יותר אך מנגד ספקולטיבית יותר ואינה בטוחה. למשל בדורות עלית שינוי ייעוד הקרקע נתמך על ידי חברי כנסת והרשויות ולכן הסיכון בו קטן יותר.

כלומר ההבדל בין השקעה מוצלחת למאכזבת היא הסבירות כי הקרקע תופשר. על מנת לברר זאת יש לבחון את תכניות המתאר העירוניות בנוגע לקרקע ולבחון האם ישנן תוכניות לפיתוח אזורי מגורים או תעשייה באזור הקרקע על ידי הרשות בשנים הקרובות וכדומה, כמו למשל הקמת עיר באזור. מומלץ במידה ומדובר בהשקעה ראשונה, להיוועץ בהן עם מומחים שאינם בעלי עניין בתחום הקרקעות החקלאיות. זאת על מנת לקבל תשובות מהימנות בנוגע לאפשרויות הטמונות בקרקע.

 

נכסים מניבים

 

יתרונות בהשקעה זו:

רבים בשלב זה וודאי שואלים, מדוע השקעה זו משתלמת יותר מאחרות, אם נדרשת עבודה מקדימה ובחינת קרקע. אך ישנם יתרונות משמעותיים בהשקעה בקרקע חקלאית, אשר אינם קיימים בהשקעות מקבילות.

היתרון המרכזי בהשקעה מסוג זה היא המחיר הנמוך הנדרש לטובת השקעה. בעוד מחירי הדיור מאמירים ולמרבית האנשים אין אפשרות לרכוש קרקעות למגורים לצורך השקעה בשל מחירם הגבוה, מחירי הקרקעות החקלאיות הינו סולידי ומאפשר השקעות קטנות. ניתן לרכוש קרקע חקלאית בסכומים הנעים בין 150,000 ₪ ל-300,000 ₪. במידה ואדם שואל את עצמו איפה כדאי להשקיע סכום אשר אינו גבוה משמעותית מ-150 אלף שקל, ייתכן מאד והתשובה תהיה בקרקע חקלאית.

יתרון נוסף הוא בכך שאלו קרקעות ישראל, כלומר מדובר בהשקעה הנמצאת בתחומי מדינת ישראל ובשל כך כוללת את היתרונות הטמונים בהשקעה באזור המוכר לנו. כיום אנו עדים להצעות השקעות בקרקעות מחוץ לישראל אשר כוללות סיכונים שונים אשר נעוצים באי ידיעת החוק המקומי של אותה מדינה, היכרות עם המצב הפוליטי באותן מדינות וכדומה. סיכונים אלו אינם קיימים כאשר מדובר בקרקע חקלאית בשטחי המדינה, אדם יכול להשקיע תוך היכרות עם מערכת החוקים הקיימים, נגיש לעורכי דין, הרשויות דוברות את השפה בה הוא פועל וכדומה. בהשקעות בקרקעות הדבר חשוב במיוחד, מאחר ובשונה ממניות השקעות הללו הן מורכבות וכוללות עבודה רבה יותר.

יתרון חשוב ואולי החשוב ביותר בעבור משקיעים הינו התשואה הגבוהה. במידה ואדם משקיע בקרקע חקלאית הנכונה אשר בעלת פוטנציאל להפשרה ושינוי ייעוד הקרקע, הרווח אשר יכול להיות טמון בה הוא גבוה מאד. בעוד בקרקע אשר נועדה למגורים מחיר ההשקעה הוא גבוה ובמניות ההשקעה היא לרוב סולידית יותר, בקרקע חקלאית התשואה במידה וישנה הפשרה של הקרקע הינה גבוהה במיוחד.

 

מלאו כעת את הפרטים
ונחזור אליכם בהקדם

 

האם מתאים לי להשקיע בקרקע חקלאית

 

עוד בטרם נבחן למי מתאימה ההשקעה, מאחר ורובנו אינם מעוניינים כי הכסף אשר הרווחנו בזיעת אפינו ירד לטמיון אנו ממליצים על ייעוץ וקריאה מעמיקה ברחבי האתר בטרם ההחלטה בעלת ההשלכות המשמעותיות, ודאי במידה ומדובר בהשקעה ראשונה.

ישנם מספר מאפיינים שמשפיעים על זהות האנשים להם מומלץ להשקיע בקרקע חקלאית:

  1. השקעה מסוג זה הינה מתאימה במיוחד לאנשים אשר אינם מעוניינים להשקיע סכומים גדולים במיוחד, אלא מעוניינים להשקיע כ-200,000 ₪. זאת מאחר וקרקעות אלו נמכרים טרם ההפשרה במחירים נוחים.
  2. תהליך הפשרת הקרקע הינו תהליך ארוך יחסית שיכול להימשך שנים, לכן השקעה זו הינה מתאימה לאנשים שאינם מחפשים תשואה מיידית, אלא מוכנים לחכות בעבור רווח גבוה יותר.
  3. מאפיין נוסף של הקרקע החקלאית התשואה גבוהה במיוחד לצד סיכון מוגבר. זאת מאחר ופוטנציאל הרווח הוא עצום במידה והקרקע מופשרת אך במידה והקרקע אינה מופשרת ייתכן והמשקיע לא ירוויח כלל וערך הקרקע אף יפגע. לכן, השקעה זו מתאימה לאנשים אשר מעוניינים בתשואה גבוהה גם במחיר של סיכון מסוים.

 

סיכום:

לסיכום, השקעה בקרקע חקלאית יכולה להיות אידאלית בעבור מגוון אנשים שונים והיא כוללת תשואה גבוהה באופן יחסי תוך דרישה להשקעה נמוכה. עם זאת בשל ריבוי סוגי ההשקעות אנו ממליצים לבחון את ההשקעה האידאלית ולקרוא מאמרים נוספים הנמצאים באתר בנושאי השקעה הי ההשקעה אשר כדאית לכם.

למידע נוסף, הרשמו כאן

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

100 מ"ר ב-170,000 ₪

פניה לנציג בפרויקט דורות עילית: