טיפים לקראת רכישת קרקע

השקעה בקרקעות הפכה לפופולארית במיוחד בשנים האחרונות, ואנשים מבינים יותר ויותר את הפוטנציאל הרב הקיים בה לטווח הארוך. כשאנו מדברים על רכישת קרקעות בישראל, אנו מדברים על אחד מסוגי הנדל”ן הכי רווחיים ומניבים שישנם, כמובן – במידה ונדע להתנהל בצורה נכונה. תחום רכישת וקניית הקרקעות הוא מורכב, ומתאפיין בהרבה דקויות שעלינו לשים לבנו אליהן בעת שנבקש לרכוש קרקע.

אנשים רבים בוחרים להשקיע את כספם בנדל”ן, מתוך ההבנה שהשקעה נכונה יכולה להבטיח לנו עתיד כלכלי בטוח עבורנו ועבור משפחתנו. באפשרותנו לרכוש נכס למגורים או לצורך השקעה, ובכל מקרה נכס שכזה צריך להיות מניב. גם כשאנו מדברים על קרקעות למכירה, נהיה מעוניינים לרכוש קרקע מניבה.   

מהי קרקע מניבה?

קרקע מניבה, היא קרקע שערכה עולה במהלך השנים, ולכן אנו מרוויחים בצורה משמעותית עקב העובדה שהקרקע ברשותנו. מדובר כאן על הכנסה פסיבית, שממנה אנו נהנים רק מעצם העובדה שהנכס הוא ברשותנו. לדוגמה, במידה ונרכוש קרקע במחיר מסוים, ונמכור אותה לאחר שנים במחיר גבוה הרבה יותר – זה אומר שהקרקע מניבה, מכיוון שהיא הניבה עבורנו רווח במהלך השנים שבהן היא הייתה באחזקתנו.

סוגי קרקעות

בעת שאנו מתעניינים בקרקע לצורך קנייה, ישנם מספר סוגי קרקעות שעלינו להכיר, ועל חלקן נפרט כאן:

קרקע חקלאית
קרקע חקלאית מיועדת לחקלאות, והמחיר שלה הוא נמוך יותר מקרקעות אחרות. במצב שבו רכשנו קרקע חקלאית והיא עוברת תהליך של “הפשרה”, כלומר מייעדים אותה לבנייה – ערכה יזנק משמעותית, ואנו צפויים ליהנות מרווח גדול במיוחד. כמובן שלא כל קרקע חקלאית המוצעת למכירה, תעבור הפשרה בעתיד הקרוב.

קרקע בתהליכי הפשרה
לגבי קרקע שנמצאת בתהליכי הפשרה, מדובר על קרקע הנמצאת בשלב הביניים שבין קרקע חקלאית ובין קרקע הזמינה לבנייה. ברוב המקרים הקרקעות האלה כבר שינו את ייעודן באופן רשמי, אך עדיין לא ניתן לבנות עליהן, ולרוב גם אין צפי מדויק לגבי הזמן שבו נוכל להתחיל לבנות. 

קרקע מופשרת
אלו הן קרקעות זמינות לבנייה מיידית, לאחר הוצאת היתר בנייה כמובן. לרוב קרקעות אלה אינן משתלמות להשקעה לטווח הארוך, מהסיבה הפשוטה שהן מוצעות למכירה במחירים שהם כבר גבוהים יחסית.

רכישת קרקע חקלאית

כעת, כשהבנו את ההבדלים בין סוגי הקרקעות השונים, ניתן להבין שהקרקע שבאמצעותה אנו יכולים להניב את הרווח הגדול ביותר, היא קרקע חקלאית. יחד עם זאת, קרקע חקלאית יכולה להמתין במשך שנים להפשרה, הבירוקרטיה בנושא יכולה להיות מתישה ורצופה באתגרים, ואין הבטחה שהקרקע תופשר בסופו של דבר. אם כן, מה עלינו לעשות על מנת לוודא שאנו רוכשים את הקרקע הנכונה?

טיפים לקראת רכישת קרקע

אספנו עבורכם מספר נקודות חשובות, שעליכם לשים אליהן לב בעת שאתם מעוניינים לרכוש קרקע:

ווידוא בעלות הקרקע
עליכם לוודא שהקרקע החקלאית שאתם רוכשים היא בבעלות פרטית, ולא בבעלות של מנהל מקרקעי ישראל. גם במידה ואנו מעוניינים לחכור את הקרקע מהמנהל, יש לשים לב לתנאי החוזה.

בדיקת מיקום הקרקע
המיקום ישפיע רבות על התשואה מהקרקע, ולכן בדקו היטב שמדובר במיקום איכותי הצפוי להביא עמו ביקוש גבוה לאחר ההפשרה והבנייה.

וודאו כי הקרקע פנויה
מומלץ בחום לוודא שהקרקע פנויה פיזית. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא פשוט להגיע למקום, ולוודא שאין בו התיישבות בלתי חוקית מסוג כלשהו.

היעזרו בייעוץ מקצועי
רכישת קרקע היא לא משחק ילדים, ואתם לא מעוניינים “ליפול” על קרקע שלא תניב לכם את ההשקעה הצפויה. בחרו בליווי אמין, ובבעלי מקצועי מביני עניין בתחום הקרקעות.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
נושאים נוספים: