שוקלים לרכוש קרקע חקלאית? הנה 5 דברים שאתם חייבים לדעת!

מחירי הנדל”ן היום גבוהים ויש רבים שנרתעים מלהשקיע בגלל הסיבה הזו. הם גם חוששים שערך הנכס לא יעלה בצורה משמעותית ומחפשים אלטרנטיבות זולות יותר ועם פוטנציאל רווח גבוה יותר. רבים מאותם משקיעים פונים לחפש קרקעות חקלאיות לרכישה, בשאיפה שיום אחד הן תופשרנה וכשהייעוד שלהן ישתנה, הרווח מהמכירה יהיה עצום.

לחיצת ידים ברקע של קרקע

קרקע חקלאית כשמה כן היא, קרקע שמיועדת רק לתחום החקלאות. בשל עתודות בנייה מצומצמות היום בארץ, יותר ויותר קרקעות חקלאיות מופשרות לבנייה והופכות לקרקע של שכונות שלימות, ופה הבוננזה של המשקיעים. אם גם אתם שוקלים לרכוש קרקע חקלאית.

הנה 5 דברים שאתם חייבם לדעת בשלב הבדיקות:

  • גם אם אתם מקבלים את ה-הצעה ואתם בטוחים שהמחיר שמוצע לכם הוא חד פעמי, אל תמהרו לסגור עסקה. אתם חייבים קודם כל לדעת בבעלות מי הקרקע ולבדוק עליו. אתם צריכים לברר מהו המוניטין של בעל הנכס? האם הוא מכר גם לאחרים ואתם יכולים להגיע אליהם ולקבל מהם חוות דעת? חשוב לוודא שהמכירה נעשית על פי חוק ואת הבעלות אתם יכולים לבדוק בנסח הרישום.

 

  • בעלות קיימת – עסקת מקרקעין עשויה להביא עימה לא מעט בעיות וזו הסיבה שאתם חייבים לעשות בדיקת בעלות על הקרקע בצורה יסודית ורצינית. אתם צריכים לברר האם הקרקע נמכרת ישירות על ידי הבעלים או שיש מיופה כוח? האם זו קרקע מירושה ואם כן האם יש יורש אחד או כמה יורשים? (שאז זה סיפור הרבה יותר מורכב)

120,000 ₪ ל-100 מ"ר

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

  • רכישה קבוצתית – רכישת קרקע חקלאית יכולה להיות עצמאית ויכולה להיות עם קבוצה. כן, יש אפשרות ויש לא מעט שמנצלים אותה לרכוש קרקע כמה משקיעים ביחד, כשבסופו של דבר כל אחד יקבל שטח יחסי ממנה בהתאם להשקעה שלו ולמה שסוכם. למה זה רלוונטי אליכם? כי יכול להיות שאתם רוצים לקנות קרקע חקלאית אבל חוששים מידי שהיא לא תופשר ואתם רוצים להקטין את החשיפה לסיכון. 

 

  • בדיקת ייעוד – בסופו של דבר, הרווח שלכם יהיה כשהקרקע תופשר לבנייה, ואז תוכלו למכור אותה במאות אחוזי רווח ולעיתים יותר מזה. בשביל לדעת מה הצפי אתם צריכים לבדוק את הייעוד התכנוני של הקרקע, והאם יש היתכנות לשינוי ייעוד שלה בשנים הקרובות. איך עושים את זה? קודם כל אתם צריכים לדעת מה מיקום החלקה, מה מספר הגוש ומספר החלקה ולאחר מכן תצטרכו לפנות למחלקת ההנדסה של הרשות המקומית, בין אם היא עיר או מועצה מקומית. חשוב לדעת שבמרבית המקרים שטחים חקלאיים שצמודים לערים ובבעלות הערים הם עם פוטנציאל הפשרה מהיר יותר בשל הצורך הגובר בהקמת שכונות נוספות.

 

  • בדיקה מעמיקה של תנאי העסקה – גם אם הקרקע תופשר במהירות יחסית, הרווח הצפוי לכם עשוי להיחתך מכל מיני כיוונים. יש מיסים ויש היטלים ויש הוצאות נלוות כמו “מס שבח”, ויש תשלומים למומחים שונים כמו עורכי דין ואדריכלים. עדיין צפוי לכם רווח מכובד מהעסקה, אבל כדאי שתהיו מודעים לכל היבט בה.

 

קרקע חקלאית יכולה להיות השקעה מדהימה אך היא שונה והיא דורשת זהירות ובדיקה מעמיקה של הנתונים ושל היבטים שונים של העסקה.

למידע נוסף, הרשמו כאן

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

100 מ"ר ב-110,000 ₪

פניה לנציג בפרויקט דורות עילית: