קרקע או דירה – במה עדיף להשקיע?

תוכן עניינים

השקעה בנדל”ן היא השקעה בטוחה

הריבית האפסית גוררת ישראלים רבים לחפש אפיקי השקעה מומלצים לכספם. בעוד ישראלים רבים בוחרים להשקיע בשוק המניות או ברכישת אג”ח, אחרים בוחרים לרכוש נדל”ן. אחד מהדברים המנחה את הישראלים בהחלטה היכן לשים את כספם, הוא אלמנט הסכנה. אף אחד לא רוצה שהכסף אותו חסך בזיעת אפיו ירד לטמיון בשל השקעה גרועה. רכישת נדל”ן נתפשת ציבורית במשך שנים ארוכות כהשקעה בטוחה יחסית. גם אם השוק יחווה האטה או נפילה, אנשים עדיין יזדקקו למקום לגור, ולכן הקרקע להשקעה או הנכס שתרכשו ישמור בכל מקרה על ערך מסוים. אי היכולת של הממשלה להוריד את מחירי הנדל”ן למרות מאמצים ותכניות רבות, מעלה את הסיכוי שההשקעה תשתלם לכם בסופו של דבר.

במה עדיף להשקיע

השקעה בנדל”ן היא אפשרית במספר אפיקים שונים. אפיקי השקעה מומלצים וידועים כוללים רכישת קרקע חקלאית, דירות, או אפילו קרקע מסחרית. אם החלטתם להשקיע בנדל”ן, חשוב שתבחרו אפיק השקעה מתאים לכם. היתרונות והחסרונות של כל אפיק הם:

  • קרקע חקלאית: לרוב, מדובר בהשקעה זולה באופן יחסי לגודל השטח שתרכשו. קרקעות חקלאיות הן לרוב רחבות ידיים, ויוכלו פוטנציאלית להעלות את ערכן בצורה דרסטית. עם זאת, העלייה של ערך הקרקע להשקעה תלויה בין היתר בהפשרתה לבנייה. תהליך ההפשרה הוא ארוך, מסורבל, ודורש מאמצים בירוקרטיים. יתכן שתאלצו לעשות שימוש חקלאי בקרקע כדי להבטיח את זכויותיכם עלייה במקרה של הפשרה לבנייה, מה שידרוש מכם מאמצים נוספים.

 

  • דירות ובתי מגורים: משבר הדיור בישראל הוביל לעלייה מהירה במחירי הדיור. היתרון בהשקעה בדירה או בבתים, נובע מכך שבעוד הערך שלהם בינתיים נשמר או עולה, תקבלו כל חודש סכום כסף על השכירות עצמה. למרות האזהרות התכופות מבועה ונפילת מחירים, בינתיים מחירי הדירות ובתי המגורים ממשיכים לעלות, ולהפוך כל רגע של המתנה בטרם הרכישה ליקר במיוחד. לכן רכישה היום של דיור חדש בעיר כמו דורות עלית, צפויה להיות משתלמת במיוחד.

 

 

  • קרקע מסחרית: קרקע מסחרית היא השקעה פחות מוכרת לציבור הרחב. עם זאת, קניית קרקע להשקעה עם אישור מסחרי או תעשייתי יאפשר לכם להשכיר אותה לעסקים. השכרה כזאת היא פחות תנודתית ומסוכנת מהשכרה לשוכר, מאחר ובעל עסק לרוב יהיה מוכן לחתום על שנים רבות קדימה. השקעה בקרקע מסחרית היא לכן השקעה שתעניק לכם ראש שקט, בידיעה שהתשלום על השכירות יכנס באופן קבוע כמעט ללא התעסקות נוספת מצדכם.

 

משכנתא לבית

 

מהם הסיכונים

השקעה היא תמיד מלווה בסיכונים. שוק המניות אמנם נתפס כמסוכן, אך מאחר ותיקי ההשקעות של רוב הישראלים מפוזרים בעסקים רבים, רק נפילה מהירה של השוק תוביל לפגיעה כלכלית משמעותית. כאשר משקיעים בנדל”ן לעומת זאת, אנחנו למעשה שמים סכום כסף גדול במקום אחד, כאשר ירידה בערך הנדל”ן האזורי או הארצי עשויה להוביל לפגיעה כלכלית של ממש. לכל אפיק השקעה חסרונות משלו:

  • הסיכונים בקרקע חקלאית: משקיעים רבים לוקחים סיכון ורוכשים קרקע חקלאית. הסיכון הוא שלעיתים העלות של הרכישה היא גבוהה בשל הפוטנציאל שהקרקע תקבל אישורי בנייה. ערכן של קרקעות חקלאיות באזור המרכז למשל, יוכל להרקיע שחקים ברגע שיינתן האישור. עם זאת, בשל שיקולים שונים, פעמים רבות האישור המיוחל לא מגיע, מה שאומר שהכסף שלנו למעשה מנוטרל, ואין לנו כמעט יכולת להרוויח על הנכס שקנינו.
  • הסיכונים ברכישת דיור או קרקע מסחרית: המשתנה האזורי בשווי נכסי נדל”ן הוא נזיל והפכפך. אזורים עניים ומוזנחים יכולים להפוך תוך מספר שנים לאזורי יוקרה מבוקשים. עם זאת, גם ההיפך הוא אפשרי. שינויים במחירי הנדל”ן האזוריים יכולים לנבוע ממפגעים תברואתיים באזור, או כניסה של אוכלוסייה חלשה יותר לאזורים הסמוכים. חשוב מאוד לעשות בירור מלא של פוטנציאל הצמיחה האזורי לפני ביצוע רכישה, תוך שכלול כלל הסיכונים והמגמות האזוריות.

אז איפה כדאי להשקיע 100 אלף שקל?

השקעה של 100 אלף שקל היא השקעה קטנה במונחי עולם הנדל”ן, אך היא עדיין יכולה להביא לכם לרווח נאה. תוכלו להשקיע 100 אלף שקל כחלק מקבוצת השקעות אשר תגייס יחד את הסכום הדרוש לרכישה או להכשרה של קרקע. היתרון הוא שתוכלו ליהנות מהיתרונות של השקעה בנדל”ן ללא צורך בתשלום ריבית לבנקים על הלוואה. החיסרון, הוא שלרוב בקבוצות רכישה היכולת שלכם לשלוט על הפרויקט היא באופן טבעי מצומצמת. כדאי להשקיע 100 אלף שקל בפרויקטים שאתם מכירים, ורק בכאלו שאתם בטוחים שימומשו, כמו בדורות עלית אשר נהנית מתמיכה של חברי כנסת.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שווה לקרא גם:
תשואה גבוהה
הפשרתן והפיכתן לזמינות לצרכי בנייה. קרקע חקלאית למכירה מהווה הזדמנות משתלמת להשגת תשואות גבוהות בהשקעה נמוכה.
המחשה כיצד תראה העיר החרדית
בשנים האחרונות אנו עדים לצמיחה ברכישה של נכסים על קרקעות חקלאיות במחירים זולים, דבר המהווה חלופת דיור ברת השגה עבור מי שאין בידו את הסכום הכספי הדרוש לרכישת דירה או בית למגורים. מכאן, קיימים מיזמי נדל”ן שונים, המציעים לציבור אפשרות לרכוש יחידת דיור במיקום אסטרטגי בארץ על קרקע חקלאית המיועדת להפשרה, כך שבעתיד יוכלו להקים עליה את בית חלומותיהם.

פניה לנציג בפרויקט דורות עילית: