השקעה בקרקע או השקעת מניות – מה באמת כדאי?

תוכן עניינים

שני רבנים השקיעו את כספם, האחד במניות והשני בנדל”ן. לא, זו לא בדיחה. ומה אתך? אספנו מספר נתונים שכדאי להכיר – שיסייעו לך לקבל את ההחלטה המתאימה ביותר עבורך.

כאשר אנו מדברים על השקעות, ראוי להבין את המניעים העומדים בעומק קבלת ההחלטות שלנו. בסופו של יום, מה שאנו רוצים באמת לדעת כאשר אנו מתחבטים באפיק ההשקעה הנכון טמון בשאלה אחת פשוטה: מה מסב לנו נחת? כולנו רוצים את השקט הנפשי והנחת בידיעה שכספנו הושקע באופן שמבטיח יציבות למשפחתנו. אנו רוצים לדעת שילדינו יזכו לבנות בית נאמן בארץ הקודש, אנו רוצים לתת להם את היציבות והביטחון לחיות בכבוד ולשמור על אורח חייהם ויותר מכל, אנו רוצים לדעת שמול כל פורענות שעל פי הנבואה עשויה לפגוש אותנו בהמשך הדרך, הכנו לעצמנו עתודות.

אפיקי ההשקעה הנפוצים ביותר של כלל הציבור בישראל, ושל הציבור החרדי בפרט, הם השקעת מניות ורכישת נכסי מקרקעין. לכל אחד מהם יתרונות בולטים ואתגרים שחשוב שנכיר. ההצעות הרבות המציפות אותנו מכל פינה דרך אמצעי הפרסום ובאמצעות אינספור “מקצוענים” המבטיחים כי בידיהם הישועה המיוחלת, מקשה ביותר על היכולת לקבל בחירה מושכלת והדבר מדאיג ביותר, שכן ככל שאנו מתמהמהים אנו מאבדים זמן יקר שבו הכסף שלנו יכול היה לעבוד בשבילנו. אלו כמה מההיבטים שכדאי לקחת בחשבון בעת בחירת אפיק ההשקעה שלך.

 

יציב, אך דורש תחזוקה

כאמור, אנו פונים אל אפיקי ההשקעה על מנת שנפסיק לדאוג. לכן, אחד מההיבטים החשובים ביותר בבחירת ההשקעות שלנו קשור באופן הדוק לכמות הטרחה הכרוכה ברווחיות ההשקעה שלנו. במובן הזה, השקעת נדל”ן נראית על פניו כפתרון היציב והפאסיבי ביותר.  לא בכדי קיים הביטוי “המנוחה והנחלה”, שכן בנחלה יש הרבה מהמנוחה. אל מול הסערות הגדולות ביותר בשוק, נכס חומרי ניצב ועומד. ערכו עשוי להשתנות, אנו עשויים לקבל עליו כמות משתנה של תשואה, אך יהיה אשר יהיה, הוא לא הולך לשום מקום.

הדבר מאפשר לך ליהנות בכל עת מהכנסה פאסיבית בעת השכרת הנכס שלך או להבטיח כי תמיד יהיה לך מקום מגורים יציב במידה ובחרת לגור בנכס שרכשת, או להעבירו לילדיך על מנת לספק למשפחתם נוחות ויציבות. מצד שני, חשוב שניקח בחשבון היבט נוסף. השקעת נדל”ן דורשת התעסקות רבה אשר השקעת מניות אינה דורשת – תחזוקת הנכס. הדאגה הרבה הכרוכה בעריכת שיפוצים מפעם לפעם, שמירה על תשתיות המבנה, עריכת חוזי שכירות עם דיירים המתחלפים בקצב תדיר למדי, אחת לשנתיים בממוצע על פי מחקרים שונים וטרדות רבות אחרות, מוציאות את מרב העוקץ מהרעיון של השקעה ככסף שעובד בשבילך.

בסופו של דבר מי שעובד הוא אנחנו – ובגדול.

 

צמח כסף

נזיל ורווחי

במובן הזה, כאשר אנו עוסקים אך ורק בהיבט ההכנסה הפאסיבית, השקעות בשוק ההון ניחנו הרבה יותר בעיקרון לפיו הכסף עובד בשבילך. כל שעליך לעשות הוא לרכוש את המניות ולהמתין לרגע הנכון. נשמע פשוט נכון? ובכן, גם כאן הדברים הרבה יותר מורכבת ממה שנראה לעין בתחילה.

על אף שתשואת ההשקעה אינה דורשת עבודה בפועל כפי שדורשת השקעה בנדל”ן, היא דורשת מאיתנו ערנות. שוק ניירות הערך הוא נזיל מאוד ובעל תנודות קיצוניות ואם נשקוט על שמרינו, אנו עלולים לנחול הפסדים עגומים מאוד. כאן שוב חוזרת ועולה השאלה, מה מסב יותר נחת? כסף שדורש עבודות תחזוקה רבות או כסף שעובד לבד אבל באותה מידה גם יכול לקום וללכת אם לא נפקח עליו עין? כאן שוב מקבל הביטוי “מרבה נכסים, מרבה דאגה”, משמעות נוספת.

 

השקעה יציבה עם פוטנציאל אדיר

אחת הפתרונות הנפוצים ביותר כיום שרבים בוחרים ללכת בו, הוא רכישת קרקע חקלאית המועמדת להפשרה. בשנים האחרונות, לאור מצב הדיור בישראל, רשויות מקומיות רבות מניעות תהליכים לשינוי הגדרת קרקעות בתב”ע וייעוד קרקעות חקלאיות לטובת מגורים.

מאחר וקרקעות חקלאיות זולות באופן משמעותי לעומת קרקע למגורים, שינוי זה טומן בחובו הזדמנות להשקעה רווחית מאוד. חשוב לדעת, אמנם, כי תהליך ההפשרה עשוי לקחת שנים רבות ולכן, יש להבין מראש שעלינו, כמשקיעים, להתאזר בסבלנות ולדעת כי התשואה תימדד בטווח הארוך. ככל שנוכל למצוא קרקע אשר נמצאת בשלב מתקדם יותר של הפשרה, כך הרווח הפוטנציאלי שלנו גדל. על קרקע מסוג זה נוכל לקחת חלק במיזם הגדול הבא ובמקרה כזה, אין גבול לאפשרויות.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
שווה לקרא גם:
זוג קשישים שהולכים
היציבות שהבטיחו בעבר קרנות הפנסיה לציבור יראי השמיים מתערערת לאחרונה – ורבים מן התלמידים החכמים תוהים: האם כדאי להפנות את הכספים לאפיקים יציבים ובטוחים יותר?
פיסת קרקע חקלאית למכירה
מה שאנו רוצים באמת לדעת כאשר אנו מתחבטים באפיק ההשקעה הנכון כולנו רוצים את השקט הנפשי והנחת בידיעה שכספנו הושקע באופן שמבטיח יציבות

פניה לנציג בפרויקט דורות עילית: